Kuzey Kıbrıs Kültür Rehberi: Yeme, İçme, Festivaller ve Dahası!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, şu sıralar Türkiye’de tatile gitmek isteyenlerin en sık tercih ettikleri yer. Bunun şüphe yok ki iki büyük sebebi var. Birincisi, casinoların Kuzey Kıbrıs’ta tamamen yasal olması, ikincisi ise Türkiye’den gidişlerde vize ve pasaport istenmemesi. Bugünkü yazımızda sizin için Kıbrıs kültür rehberi oluşturacağız. Farklı kültürleri tanımak, festivallere katılmak, geleneksel yemeklerle gurme yönünüzü geliştirmek ve dahası için Kuzey Kıbrıs şüphesiz özel bir adres.

Siz de, bu yaz Kıbrıs’ta tatil planlıyorsanız, yazımızı okumaya devam ederek Kıbrıs kültürü hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Tatili İçin İdeal Zaman

Turizm açısından hayli popüler bir ada olan ve son yıllarda yapılan turizm yatırımları sayesinde sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından turist alan Kuzey Kıbrıs’a gitmek için ideal zaman aslına bakarsanız yok. Bu adaya dört mevsim rahatlıkla gidilebilir ve herhangi bir otelde konaklanabilir. Ancak yine de hatırlatmakta fayda var; çok soğuk havalar yaşatmayan Akdeniz iklimi ve denize sıfır konumdaki otelleri ile bu adada, genelde yaz ayları çok kalabalıktır.

Temmuz – Ağustos aylarının çok sıcak olması sebebiyle, yaz öncesi ya da sonrasında Kuzey Kıbrıs’a gitmenizi öneriyoruz. Elbette, eğer yaz sezonu boyunca sanatçı galaları ve festivalleri ile bilinen otellerin etkinlik programlarını kaçırmak istemiyorsanız, yaz sezonu tatil için uygun olacaktır.

Kuzey Kıbrıs Kültürüne Dair

Kıbrıs kültür rehberi başlığına uygun olarak, bu bölgedeki yaşamdan söz edelim. Uluslararası platformlarda siyasal açıdan tanınmadığı için Türkiye’den ekonomik destek alan Kuzey Kıbrıs’ın en büyük gelir kaynakları, turizm ve eğitimdir. Günlük yaşam açısından Türkiye’de yaşayan insanlarla benzerlikler bulunsa da, çok önemli farklılıklar da görülür; örneğin, öğleden sonraları neredeyse hiçbir mağaza açık değildir, hatta devlet dairelerinde de çalışan bulamayabilirsiniz.

Birbirlerine saygılı biçimde yaşayan kozmopolit bir halkın bulunduğu Kuzey Kıbrıs’ta, kapkaç, hırsızlık gibi olaylar neredeyse hiç yaşanmaz. Bunun yanında, insanların cana yakın olduğu da bilinir. Kıbrıs kültür rehberi bağlamında eklemek istediğimiz ve dikkat etmeniz gereken son şey ise; burada trafiğin soldan akmasıdır. Dolayısıyla, araba kiralamayı planlıyorsanız ve soldan akan trafiğe yönelik tecrübeniz yoksa çok dikkatli olmalısınız.

Mutfakta Neler Var?

Antik çağlardan bu yana bir yerleşim yeri olarak bilinen Kıbrıs adası, bugüne dek pek çok kültürün etkisinde kalmıştır. Dolayısıyla, bu kozmopolit yapıda özgün lezzetler tatmak işten bile değil. Kıbrıs mutfağı, Rum ve Türk sentezi ile donatılmış muhteşem menüleri ile dikkat çeker. Pilavuna, Şeftali Kebabı, Hellim Kızartması, tatmanız gereken başlıca lezzetlerden birkaçıdır.

Yolunuz düşerse, Kıbrıs’ta şehir içinde ya da deniz kenarındaki restoranlarda muhakkak Molehiya tatmanızı da öneririz. Kuzu eti ve tavuk ile yapılan, geleneksel bir yemektir. Meze çeşitleri açısından, cacık, humus, fava, salata ve zeytin çeşitlerine oldukça önem verilir.

Son olarak, patates türünde bir bitki olan Kolokas, Kıbrıs dışında bulamayacağınız bir sebzedir ve tatilden dönmeden mutlaka tatmanızı öneririz.

Festivaller

Her yıl bilhassa yaz aylarında yapılan pek çok festival, hem Kıbrıs kültürünü tanımak hem de bolca eğlenmek açısından iyi bir fırsattır. Genelde, belli bölgelerde üretilen ürünlerin adını alan panayır ya da festivaller boyunca, çeşitli sanatçılar sahne alır ve pek çok yarışma düzenlenir. Üretilen ürünün adını almasa da, dünyaca ünlü bir müzik festivali olan Bellapais, kesinlikle gidilmesi gereken bir etkinlik. Mayıs – Haziran ayları arasında düzenlenen Bellapais’e hem Türkiye’den hem de yurtdışından onlarca sanatçı geliyor.

Haziran – Temmuz ayları arasında organize edilen Mağusa Kültür Sanat Festivali de, yine Kuzey Kıbrıs’ın en popüler eğlence organizasyonlarından bir tanesi. Son olarak önerilerimizden bir diğeri, kesinlikle Kıbrıs Tiyatro Festivali!

Festival zamanlarında tatildeyseniz ve eğlenmeye ihtiyacınız varsa, otelinizden birkaç saatliğine ayrılın ve bu festivallere katılın. Sizin için Kıbrıs kültür rehberi yazımızı olabildiğince ayrıntılı olarak kaleme almaya gayret ettik. Diğer yazılarımızda da Kıbrıs’a özgü pek çok konuya dair bilgiler alabilirsiniz.