Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi Yerler

Kıbrıs içerisinde yer alan doğal ve tarihi yerler de turistlerin her zaman ilgisini çekmekte ve turizmin önemli bir parçası olarak adlandırılmaktadır. Kıbrıs’a sadece eğlence ya da deniz için gelmeyen kesimin şehirleri gezerek yeni güzellikler keşfetmeleri durumu da ortaya çıkmaktadır. Kıbrıs otelleri içerisinde kalmayarak kâşif kimliğini ön plana çıkarmak isteyen kişileri de içeren bir süreç de böylelikle ortaya çıkmaktadır.

Surlariçi/Lefkoşa

 Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi Yerler - suriçi

Lefkoşa’nın ilk yerleşim yeri olarak bilinen Surlariçi çok sayıda tarihi yapıyı içerisinde barındıran bir alan olarak görülmektedir. Aynı zamanda da daracık sokakları da içeren bu alan tam gezmelik ve keşfe çıkmalık bir konumda da yer almaktadır.

Büyükhan/Lefkoşa

 Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi Yerler - Büyük Han

Lefkoşa Surlariçi içerisinde bulunan en canlı yapıda olan Büyükhan, içerisinde bulunan dükkanlarla turistlerin uğrak noktası halinde yer alabiliyor. Büyükhan içerisinde hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra aynı zamanda da cafeler de yer almaktadır.

Selimiye Camii/Lefkoşa

 Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi Yerler - Selimiye Cami

St. Sophia Katedrali olarak hizmet verse de sonradan Selimiye Camii adını alarak dönüştürülen bu tarihi mekan; Kıbrıs adasının en büyük camisi olması ile biliniyor. Yıllara meydan okuyan duruşuyla da ilgi çeken bir mimari yapı olarak da görülebiliyor.

Barbarlık Müzesi/Lefkoşa

 Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi Yerler - Barbarlık Müzesi

Rumların Türklere zulüm uyguladıkları döneme ait hatıraları içeren bir konumda yer alan Barbarllık Müzesi; o güne belgeleri ile ışık tutmaya devam ediyor. Binbaşı Nihat İlhan’ın ailesinin öldürüldüğü binaya kurulan bu müze; eve hiç dokunulmadan olduğu gibi kendini koruyor. İçeri girenler EOKA terör örgütünün yaptığı zulümleri daha iyi anlayabilecektir.

Bella Pais Manastırı/ Girne

 Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi Yerler - Bella Pais Manastırı

Girne doğusunda yer alan Beşparmak Dağları’nın yamacında olan Pella Pais Manastırı; hem gezip görülebilecek bir yer olarak bilinmekte hem de yılda iki kez klasik müzik festivallerinin verildiği bir alan olarak da görülmektedir.

Girne Kalesi/ Girne

 Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi Yerler - Girne Klaesi

Akdeniz’in merkezi olarak bilinen Kıbrıs’ın en önemli noktalarından bir tanesi olarak bilinen Girne Kalesi; özellikle korsanlar tarafından kontrol altında tutulan bir bölge olarak görülmektedir. Aynı zamanda da büyük savaşların geçtiği bir bölge olarak da bilinmekte olduğundan dolayı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.