Kıbrıs’ta Sağlık Turizmi

Kuzey Kıbrıs, sadece bir tatil cenneti değil, aynı zamanda yıllar içerisinde gelişme kaydettiği sağlık turizmi sektöründe de önemli adımlar atarak gelişimini sürdürüyor. Bakıldığında, 50’den fazla ülkeden Kıbrıs’a sadece sağlık turizm için gelen pek çok hasta mevcut. Bu yazımızda sizler için Kıbrıs’ta sağlık turizmi hakkında bilgiler verecek, bunun yanında Kıbrıs’ta en çok hangi hastalıklara karşı başarılar sağlanabildiğini listelemeye çalışacağız.

Siz de, çözülemeyen sağlık sorunlarınıza dair başarılı bir ülkede ve o ülkenin başarılı hastanelerinde tedavi olmayı planlıyorsanız; Kıbrıs bunlardan bir tanesi olabilir. Dünya üzerindeki değişimlere binaen Kuzey Kıbrıs’ta da her geçen gün turizm çeşitlendirilmesine dair çalışmalar sürdürülmekte.

Alternatif Turizm Türleri

Kıbrıs’ta, eğlence ve kültür turizminin yanında, alternatif turizm türlerine dair yapılan tanıtımlar dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Bakıldığında, bunlardan en dikkat çekeni; şüphesiz sağlık turizmi. Dünyanın pek çok ülkesinde önemli bir rol oynayan sağlık turizmi, Kıbrıs hükümeti tarafından da önemsenen türlerden. Zira bir ülkeye sadece tatil için gelen turistlere nazaran, tedavi olmaya gelen turistlerin 10 kat daha fazla olduğu bilinmekte. Alternatif türler, Kıbrıs’ta önemli bir katma değer yaratıyor.

Tüp Bebek ve Dahası

Kıbrıs’ta sağlık turizmi, bilhassa tüp bebek konusunda yoğun ilgi görüyor. Bebek sahibi olmak isteyen pek çok hastanın uğrak adalarından biri olan Kıbrıs’ta; hem sunulan tedavi yöntemleri hem de tedavi başarı oranları, avantaj sağlayan etkenlerden sadece bazıları.

Dünyanın en başarılı tüp bebek merkezlerinin bulunduğu Kuzey Kıbrıs’ta, başarı oranı %98 olarak bilinmekte. Son teknoloji donanımlar ve laboratuvarlar ile nam salmış özel tüp bebek merkezlerinde ayrıca talep etmeniz halinde geniş bir donör havuzu da mevcut.

Kıbrıs’ta Tüp Bebek Yapmanın Avantajları Var

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Kıbrıs’ta tüp bebek turizmi oldukça gelişmiş ve son teknoloji donanımların yanında, ERA testi gibi başarıyı arttıran testler de bu merkezlerde yapılabilmekte. Rahimde tutunma problemi yaşayan hastalara uygulanabilen ERA testi sayesinde, tüp bebeklerde başarı oranı bir hayli artıyor.

Ek olarak, yasalar gereğince uygulanabilen sperm ve yumurta donasyonu da Kıbrıs’ta sağlık turizmi kategorisini ilgi görür hale getiriyor. Avantajlar arasında yer alabilecek donasyon işlemi sayesinde, cinsiyet seçimi yapabilmektesiniz. Yurt dışındaki pek çok tüp bebek merkezi ile anlaşmalı olarak çalışan Kıbrıs’ın tüp bebek merkezleri, donasyon konusunda geniş bir portföy sunabilmekte.

Tatil ve Tedavi Bir Arada

Sağlık turizmi konusunda gelişim gösteren Kıbrıs’ın avantajlarından biri de tatil ile tedavi sürecini bir arada sunabilmesi. Her yıl sağlık turizmi için binlerce turistin giriş yaptığı Kuzey Kıbrıs’ta, muhteşem otellerde harika bir tatil yapabilmeniz de mümkün görünüyor. Bilhassa tüp bebek gibi belli bir süreç gerektiren işlemlerde, donanımlı merkezlerde tedavi sürecini atlattıktan sonra, otelinizde keyifli bir şekilde konaklayabilir; eşsiz bir tatil yapabilirsiniz.

Türkiye’den Kıbrıs’a Sağlık Turizmi Masrafları

Kıbrıs’ta sağlık turizmi, bilhassa devletin teşvikleri dahilinde özel hastanelerin kurulması ile başladı ve bu şekilde bir işletimin devam ettiği söylenebilir. Dolayısıyla, Türkiye’den Kıbrıs’a sağlık turizmi için gidecek olanların bunu göz önüne alması gerekiyor. Masraf konusunda tedaviye özel bir bilgi verilebilir, ancak örneklemek gerekirse; tüp bebek tedavisi süresince hem konaklama masraflarınız hem de tedavi masraflarınız, döviz kurunun da yükselmesi ile bir hayli artacaktır. Dolayısıyla, öncelikle sağlık turizmi için hastanenizi seçip sonrasında danışarak bilgi almanız ve ekonomik anlamda bir planlama yapmanız tavsiye ediliyor.