En Hızlı Yüzme Nasıl Öğrenilir?

En Hızlı Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Yüzme geçmişten bugüne gelen en keyifli ve tüm kasların çalıştığı ata sporumuzdur. Kişi yüzme öğrenmeye başlamadan önce ilk olarak su korkuları varsa yenmesi ve suya alışması sağlanmalıdır. Su adaptasyonu sağlandıktan sonra yüzme öğrenmeye başlamak daha kolay olacaktır. Özellikle balayı çiftleri yüzerek daha keyifli vakit geçirebilirler. Aslında tüm canlıların doğuştan bildiği yüzme için bir çaba sarf etmek gerekmemektedir ama zaman içinde boğulma korkusu su korkusu doğduğu için kişiler daha kolay öğrenme yöntemleri seçmektedir. Suyun kaldırma kuvveti de olduğu için aslında çok da kolay yüzme öğrenmek mümkündür.

En Hızlı Yüzme Nasıl Öğrenilir? - Yüzme öğrenmenin zorlukları

Yüzme Öğrenmede İlk Adım Güvendir

İlk olarak yüzme öğrenmek için güven önemlidir. Yüzme öğrenerek Kıbrıs gibi tatil alanlarında daha iyi vakit geçirebilirsiniz. bunun için  panik kaygı olursa yüzme öğrenmeniz ve su üstünde kalmanız biraz daha zorlaşmaktadır. Güven sonrası ilk adım olarak da su üstünde kalabilmektedir. Su üzerinde yatay vaziyette kalınabiliyorsa ilk adımı başarı ile sağlamış ve yüzme için yeterli güveni sağlamış olmaktasınızdır. Başınızı su dışında rahat bir şekilde tutup nefes alıp vermeniz ilk aşamadır. Kollarınızı iki yana açıp derin nefes alarak su üstünde kalmaya devam ederken bir yandan da ayak çırpmaya başlamalısınız. Kulaç atmaya başlamadan önce su üstünde derin nefes alıp ayak çırpmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

En Hızlı Yüzme Nasıl Öğrenilir? - Yüzmenin Faydaları

 

Artık su üstünde kalıp derin ayak çırpmayı öğrendikten sonra kulaç atmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Kulaç atarken su içinde suyu geri iterek öne doğru kollarınızı hareket ettirerek öne doğru gidip su içinde ilerleme şeklidir ve yüzmenin başlangıcıdır. Değişik stiller mevcuttur ilk olarak köpek stili öğrenilir daha sonra diğer stiller de öğrenilecektir arkasından. Diğer stiller sırt üstü yüzme, kelebek yüzme, serbest yüzme ve kurbağalamadır. Bu yüzme şekilleri de sıra ile öğrenilir. Kulaç atarken sağ kulaç ile başınızı sola, sol kulaç atarken de sağa çevirmeniz gerekmektedir. Omzunuza bakar gibi derin nefes alıp suyu iterek ilerlemeniz ile yüzüyor olacaksınız.Dikkat etmeniz gereken ilk etap da korkunuzu yenip derin sulara girmemeniz gerekmektedir. Mutlaka yanınızda bilen birisi olup ondan destek almanız faydalı olacaktır. Tatil zamanı da yüzme öğrenebilirsiniz.

 

En Hızlı Yüzme Nasıl Öğrenilir? - Denizde Yüzme Nasıl Öğrenilir