Girne’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Kuzey Kıbrıs’ın en popüler turizm merkezi olan Girne, Kıbrıs’ta bir tatil planlamak isteyenler için en çok önerilen yerler arasında yer alır. Çünkü en fazla eğlenebileceğiniz ve turizm açısından gelişmiş şehir, Girne olarak bilinir. Adanın en gözde tatil beldeleri, Girne’de yer alır. Peki, Girne’de sadece tatil yapabileceğiniz oteller ve oyun oynayabileceğiniz casinolar mı var? Elbette hayır. Bu yazımızda Girne’de mutlaka görmeniz gereken 5 yer hakkında bilgiler sunacağız.

Oldukça eski bir yerleşim yeri olarak bilinen Kıbrıs adasında, bugüne dek antik döneme dair pek çok kalıntının yanında, tarihi pek çok yapı da keşfedildi. Bunların her biri oldukça değerli ve Kıbrıs’ta bir tatil yapmak istiyorsanız, Girne’de bulunan bu yapıları ve kültür hazinelerini de mutlaka görmelisiniz.

Girne Kalesi

Bir tarihe tanıklık etmeye ne dersiniz? Girne’nin simgelerinden biri olan Girne Kalesi, muhteşem manzarası ve sağlam yapısı ile dikkat çekiyor. Milattan Sonra 7. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen bu kale, o zamanlar Bizanslılar tarafından Arap akınlarına karşı korunmak amacıyla yapılmıştı; 1200’lü yıllarda ise Lusignan döneminde kullanımına devam edildi ve bazı eklemeler yapıldı.

Kale, son şeklini Venedik döneminde aldı. O günden bu yana, pek çok stili taşıdığı için, bilhassa yapı meraklıları tarafından oldukça merak ediliyor. Üç farklı dönemde, üç farklı şekilde düzenlenen kalenin içi rahatlıkla gezilebilir durumda.

Batık Gemi Müzesi

Girne’de mutlaka görmeniz gereken 5 yer listemizin ikinci ögesi, Girne Kalesi’nin içerisinde yer alan Batık Gemi Müzesi. Burası, Kuzey Kıbrıs’ın en önemli değerlerinden bir diğeri. Çünkü bu müzedeki batık gemi; dünya üzerinde bilinen ve karaya çıkarılan en eski batık yapı olarak nam salmış durumda.

Bilhassa yabancı turistlerin ve tarihe meraklı insanların muhakkak uğradığı bu müzede, Batık Gemi içerisindeki malzemeler, olduğu gibi korunmakta ve sergilenmekte. Helenistik dönemden kalma bir gemi olduğuna inanılan bu yapıyı kendi gözlerinizle, muhakkak görmenizi tavsiye ediyoruz. Yolunuz Girne’ye düşerse, hem Girne Kalesi’ni hem de bu müzeyi bir arada gezebilirsiniz.

Boğaz Şehitliği

Girne’nin en değerli yerlerinden biri olan Boğaz Şehitliği de gezilip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit askerlere ithafen, onların anısına yapılan bu şehitlik, aynı zamanda bir müze de sayılabilir. Açık havada sergilenen askeri araçlar ve silahlar, şehitlik etrafında görülebilir durumda.

Ağa Cafer Paşa Camii

Girne’nin en eski camisi olan Ağa Cafer Paşa Camii, 1589 yılında isminden de anlaşılabileceği gibi Kıbrıs valisi Ağa Cafer Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Tek minareli ve kesme taştan yapılmış dikdörtgen şeklinde bir yapı olan bu camii, tek şerefeye sahip. Mimari açıdan oldukça hoş detaylar barındıran bu eski yapının etrafında, Hasan Kavizade Hüseyin Efendi çeşmesi de yer alır. Üç kabartmalı kemeri ile ünlü olan bu çeşmeyi de görmeyi sakın unutmayın.

St. Hilarion Kalesi

Girne’de mutlaka görmeniz gereken 5 yer listemizin son ögesi olan bu kale, 700 metre yükseklikte, Beşparmak Dağları’nın Kuzey eteklerinde bulunuyor ve eşsiz bir manzaraya sahip. İkiz Burun üzerine inşa edildiği için, Kıbrıs sıcağının yerine burada serin ve tatlı bir rüzgar ile karşılaşabilirsiniz. Ziyarete belli günlerde ve saatlerde açık olan St. Hillarion, 500 metrelik bir duvarla çevrili ve 9 farklı burca sahip. Eski kalelere ve manastırlara merakınız varsa, burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.