Kıbrıs Denizyolu Ulaşımı

Ülkemizin güneyinde yer alan bir Akdeniz adası olan Kıbrıs hem ülkemize yakın olması sebebiyle hem de sunduğu kusursuz tatil ve gezi deneyimi sayesinde Türklerin en fazla tercih ettiği tatil merkezlerinden biri.  Casinoları, gece hayatı, mutfağı, tarihi mekanları, kendine has doğası ve sıcacık havası ile gerçek bir cazibe merkezi olan Kıbrıs’a yaz aylarının yanı sıra bayram, yılbaşı ve balayı tatilleri için de gidiliyor. Kıbrıs bir ada olduğu için ana ulaşım yollarından biri tabi ki denizyolu. Ülkemizden özellikle de yaz aylarında Kıbrıs’a feribot seferleri düzenleniyor ve bu seferlerle Kıbrıs’a gitmek gayet kolay.

Alanya Limanı

Yakın zamanda Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan limandan Kıbrıs’a feribot seferleri düzenlenmeye başladı.  Alanya’dan kalkıp Kıbrıs’ın en popüler tatil merkezi ve liman kenti olan Girne’ye giden feribotlar ile yolculuk 3 saat 20 dakika sürüyor. Haftanın belirli günlerinde düzenlenen seferlerle Kıbrıs’a gidebilirsiniz. Ayrıca Girne’den de Alanya Limanı’na feribot seferleri de bulunuyor.

Kıbrıs Denizyolu Ulaşımı

Taşucu Limanı

Kıbrıs’a denizyolu ile gidebileceğiniz diğer nokta da Mersin. Mersin’de bulunan Taşucu Limanı’ndan Kıbrıs’a düzenlenen feribot seferleri ile adaya ulaşmak yaklaşık 2,5-3 saat kadar sürüyor. Taşucu Limanı’ndan kalkan feribotlar da yine Girne Limanı’na varıyor ve Girne’den de Taşucu’na seferler düzenleniyor. Bu seferler ile adaya araçla gitme imkânı da bulunuyor.

Kıbrıs’a vize gerekiyor mu?

Kıbrıs’a gidecek olan Türk vatandaşlarının vize alması gerekmiyor. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı bulundurmak yeterli oluyor. Ayrıca pasaport ile de adaya seyahat edilebiliyor. Bu arada şunu da ekleyelim; eğer pasaportunuzda Güney Kıbrıs giriş çıkışı bulunuyorsa Kuzey Kıbrıs’a girme şansınız yok. Kısacası Kıbrs’a denizyolu ile gitmek hem çok kolay hem de gayet kısa sürüyor

Kıbrıs Denizyolu Ulaşımı