Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha çok yaz aylarında ama aslında tüm yıl boyu tercih edilen bir gezi ve tatil destinasyonu olan Kıbrıs son yıllarda özellikle ülkemizde gittikçe yükselen bir popülasyon grafiği çiziyor. Bayram, yılbaşı ve balayı tatillerinin de vazgeçilmezi olan Kıbrıs tarihi güzellikleri, doğası, plajları, mutfağı, gece hayatı ile bir tatil cennetinden beklenen her şeyi fazlasıyla sunuyor ve bu sayede her geçen gün daha fazla insanın favori tatil rotası haline geliyor. Kıbrıs hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda sizi bekliyor.

Kıbrıs’a nasıl gidilir?

Kıbrıs konusunda ilk bilinmesi gereken tabi ki bu Akdeniz adasına nasıl gidileceği. Bir ada olması sebebiyle Kıbrıs’a karayolu ile gidebilmek mümkün değil. Ülkemizden Kıbrıs’a havayolu ve denizyolu ile gidilebiliyor. Türkiye’nin özellikle büyükşehirlerinden farklı havayollarınca Kıbrıs’ın Ercan Havaalanı’na uçuşlar düzenleniyor. Ercan Havaalanı Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’nın yakınında ve bu havaalanından Kıbrıs’ın tüm kentlerine toplu taşıma ya da araç kiralayarak ulaşılabiliyor.

Denizyolu ulaşımı ise feribot seferleri ile sağlanıyor. Mersin’in Taşucu Limanı’ndan ve Antalya Alanya Limanı’ndan Girne’ye düzenli feribot seferleri gerçekleştiriliyor. Feribot özellikle adaya araçları ile birlikte gitmek isteyenlerin tercih ettiği bir yol, birçok feribot seferinde araç kabul ediliyor.

Kıbrıs’a vize var mı?

Kıbrıs ülkemizde yavru vatan olarak biliniyor ve Türk vatandaşlarının adaya giderken vize alması gerekmiyor. Ayrıca Kıbrıs’a seyahat etmek için pasaporta da gerek yok, yalnızca nüfus kâğıdı ile gidilebiliyor. Tabi isterseniz kimlik olarak pasaportu da kullanma şansınız var.

Kıbrıs’ta trafik

Özellikle adaya araç ile gidecekler ya da araç kiralayacaklar için bu son derece önemli bir konu zira ülkemizde trafik soldan akarken Kıbrıs’ta sağdan akıyor. Dolayısı ile ada içinde araç kullanacak olanların bunu mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor.