Kıbrıs Tatili ve Gezginlerin Favori Etkinlikleri

Türkiye’ye en yakın ve en eğlenceli yurt dışı ülkelerden biri de Kıbrıs. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ülkemizde yavru vatan olarak görülen bir cennet ve son yıllarda yapılan turizm yatırımları da sadece Türkiye’den değil, pek çok ülkeden ziyaretçilerin Kıbrıs’a gelmesini sağlıyor. Bu yazımızda sizin için Kıbrıs tatili süresince gezginlerin en sık tercih ettiği etkinlikler hakkında bilgi verecek, görmeniz gereken yerlerden ve katılmanız gereken aktivitelerden bahsedeceğiz.

Siz de, gezginlerin favori etkinliklerini inceleyerek, zevkinize uygun olanlardan birkaçını tercih edebilir ve Kıbrıs’ta harika bir tatili pek çok aktivite ile renklendirebilirsiniz.

1. Dalış Yapın!

Akdeniz sularıyla çevrili Kıbrıs adası, antik dönemden bu yana bir yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Roma medeniyetinden Lüzinyanlara kadar pek çok topluluğa ev sahipliği yapmış bu adada tatiliniz süresince muhakkak yapmanız gereken şeylerden bir tanesi, kesinlikle dalış. Sadece deniz canlılarını görmek amacıyla değil, aynı zamanda batık gemi kalıntılarına göz atmak için de Kıbrıs’ta dalış tavsiye ediliyor.

Bilhassa Girne’de pek çok dalış okulu var, eğer şehir merkezinde bir otelde kalıyorsanız, herhangi bir dalış okuluna giderek direkt olarak organizasyonlara katılım sağlayabilirsiniz. Eğer denize sıfır ve lüks bir oteldeyseniz, dalış okuluna gitmenize gerek kalmadan, otelinizin sunmuş olduğu dalış okulu hizmetlerinden de faydalanabilmeniz mümkün.

Akdeniz’in berrak sularının altındaki güzellikleri görebilmek, canlılarla tanışabilmek ve dahası için Kıbrıs tatili süresince mutlaka favori dalış noktalarında etkinliklere katılmanızı öneriyoruz.

2. Lezzet Keşfine Çıkın!

Kıbrıs, Rum ve Türk kesimi olarak ikiye bölündüğünden, yıllar boyunca bir arada yaşayan bu iki halkın gelenekleri, yaşayışları ve elbette lezzetleri birbiriyle sentezlendi. Bu bağlamda, Türkiye’de hiç görmediğiniz pek çok yemeği Kıbrıs’ta tadabilmeniz mümkün. Özellikle hellim peyniri ile ünlü Kıbrıs’ta, bunun dışında Şeftali Kebabı, Küp Kebabı, Lalangı gibi yemekleri de mutlaka tatmalısınız.

Şehir merkezinde yaşıyorsanız, Girne civarlarında geleneksel lezzetlere dair en iyi mekanları rahatlıkla bulabilirsiniz. Ek olarak, otelinizde de bu yemekleri talep etmeniz halinde yaptırabilmeniz mümkün. Ancak, tavsiyemiz spesifik olarak bu lezzetlerle ünlenmiş restoranlara gitmeniz ve oralarda unutulmaz bir gurme deneyimi yaşamanız yönünde.

3. Tarihi Yapıları Keşfedin

Yazının hemen girişinde belirttiğimiz gibi, Kıbrıs bir eğlence adası olarak son yıllarda revaçta olsa da, pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığından aslında bir tarihi yapı cenneti olarak da tanımlanabilir. Kıbrıs tatili süresince, bu tarihi yapıları keşfetmek, mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri olmalı. Başkent Lefkoşa’da bulunan ve Türk tarihi için oldukça önemli bir yeri olan Barbarlık Müzesi, Kıbrıs’ta görmeniz gereken ilk yerlerden biriyken, bunun yanında Antik dönemden kalma Salamis de yine tavsiyelerimiz arasında. Pek çok manastırı, antik kenti ve müzesi ile Kıbrıs’ta, tarih keşfine doyabilirsiniz.

4. Köylere Doğru Yola Çıkın

Kıbrıs’ta pek de bilinmeyen bir şey de, burada tarihin hâlâ yaşıyor olması. Kıbrıs tatili süresince, bazı toplulukların yaşadığı köyleri ziyaret ederek, tarihe tanıklık eden insanlarla, o insanların torunları ile tanışmaya ne dersiniz? Örneğin, Maronit bunlardan bir tanesi. Koruçam bölgesinde bulunan Maronit Köyü, Orta Çağ’dan bu yana burada yaşayan, Lübnan kökenli Maronitlerin yaşam alanı. Geleneklerini ve yaşayış şekillerini hâlâ korumaktalar.

Bir diğer tavsiye ise Karmi Köyü. Kıbrıs’ın İngiltere sömürgesi olduğu zamanlardan kalma İngiliz Aristokratlarının yerleşim yeri olan Karmi Köyü, Beşparmak dağlarının eteğinde, yemyeşil bir alanda bulunuyor. Oldukça güzel villalar ve evlerle dolu olan bu köyde, İngilizlerle tanışabilirsiniz.

5. Mavi Köşk’e Gidin

Aslen İtalyan bir Rum vatandaşı tarafından inşa ettirilen, muhteşem bir köşkü ziyaret etmek ister misiniz? Günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan Mavi Köşk, bir zamanlar ünlü Rum silah kaçakçısı Paulo Paolides’in inşa ettirdiği, ormanın derinliklerinde bulunan bir yapı. Kristal şarap bardaklarından 24 saat şarap akan aslanlı çeşmesine, günah çıkarma odalarından deprem uyarı cihazlarına kadar her şeyi düşünerek inşa edilen bu köşk, oldukça ilginç hikayesi ve muhteşem ambiyansı ile Kıbrıs gezginlerinin sürekli ziyaret ettiği yerlerden. Kıbrıs tatili süresince, siz de Mavi Köşk’e gitmeyi sakın unutmayın.