Kıbrıs’ta Dalış Hakkında: Bilmeniz Gereken Her Şey!

Eğlenceli, huzur dolu ve bir o kadar da kusursuz bir tatil yöresi arıyorsanız, bu yaz Kıbrıs’ın kapısını çalmaya ne dersiniz? Sadece kimlik kartınız ile giriş yapabileceğiniz ve herhangi bir biçimde vize, pasaport gerektirmeyen, son yılların popüler noktası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarında, şu sıralar en popüler etkinliklerden biri ise dalış. Bugünkü yazımızda, sizin için Kıbrıs’ta dalış etkinliklerine, organizasyonlarına dair bilgiler sunacak, bunun yanında popüler dalış noktalarını ve tavsiye edilen dalış okullarını da paylaşacağız.

Siz de, daha önce dalış yapmadıysanız, Kıbrıs bunun için oldukça iyi bir seçim olabilir. Zira Akdeniz’in berrak sularının altında, görmek isteyebileceğiniz pek çok güzellik bulunuyor.

Kıbrıs’ta En Popüler Dalış Noktaları

İsterseniz dalış sporuna profesyonel açıdan yaklaşın, isterseniz ilk kez deniyor olun; mest olacağınız aşikar. Kıbrıs’ın sularında dalış yaparken, 30 metre derinliğe kadar inebiliyor ve pek çok deniz canlısı ile tanışabiliyorsunuz. Bunun yanında, görülmesi gereken batıklar da yine Akdeniz’de sizleri bekliyor.

Akdeniz’in incisi Kıbrıs’ta 20’den fazla dalış noktası bulunuyor. Bunların en popülerleri ise aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Lahos Fred Taşları: Limanın hemen çıkışında yer alan bu nokta, özellikle Lahos ya da Lahoz adı ile bilinen balık türlerini görebilmek, besleyebilmek için oldukça elverişli.
  • Lara Beach: Hem tatilinizi masmavi ve berrak bir denizde geçirebilmek hem de dalış yapabilmek adına, Lara Beach’i de tercih edebilirsiniz. Berrak suların altında, sizi bekleyen harika şeyler var.
  • Amphoralar: Kıbrıs’ta dalış yapmak için sıklıkla tercih edilen bir diğer konum ise Amphoralar olarak biliniyor.

Dalış Süresince Neler Keşfedebilirim?

Kıbrıs, Akdeniz sularında dalış yapabilmek adına biçilmiş kaftan bir ada ve burada herhangi bir merkezde dalış yaparak, muhteşem şeyler keşfedebilmeniz mümkün. Örneğin, batık gemiler bunlardan sadece bir tanesi. Antik çağlardan kalma pek çok batık eseri, dalış esnasında görebiliyorsunuz.

Keşfedebileceğiniz diğer güzellikler arasında ise, deniz kaplumbağaları, balıklar, mercanlar, ahtapotlar, kısaca muhteşem deniz canlıları bulunuyor. Belgesellerde karşılaştığınız bu canlılara dokunmak, onları beslemek ve rotalarını izlemek isterseniz, Akdeniz’in berrak suları en doğru seçim olacaktır.

Kıbrıs’ta Dalış için Sertifika Gerekli mi?

Kıbrıs’ta dalış için herhangi bir sertifika gerekmemekte. Ancak elbette profesyonel dalışçılar eşliğinde bu etkinliği yapmanız şart. Zaten, pek çok otelin dalış okulu ve özerk okullar, size organizasyon tamamlandığında sertifika sunmaktalar.

Dolayısıyla, dalış organizasyonuna katıldığınızda bir öğrenci olarak katılıyor ve sonrasında sertifikalı bir dalışçı olabiliyorsunuz. Birkaç günlük masalsı bir macera, deniz altında yüzlerce canlı keşfetmek ve batık eserlere göz atmak için, şüphesiz daha iyi bir fırsat olamaz.

Kıbrıs’ın En İyi Dalış Okulları

Her şey güzel, sertifika da gerekmiyor; peki ben nasıl dalacağım? Diyenlerden misiniz? Merak etmeyin. Sizi aydınlatıyoruz.

Öncelikle, Kıbrıs’a tatil amacıyla gittiyseniz ve beş yıldızlı bir otelde konaklıyorsanız, otelin muhakkak dalış okulu mevcuttur. Bu konuda resepsiyondan bilgi alabilir ve otelinizin dalış okullarında harika bir maceraya başlayabilirsiniz.

Bunun dışında, sahile uzak, Kıbrıs’ın şehirlerinden birinin merkezinde konaklıyorsanız ancak yine de Kıbrıs’ta dalış yapmak istiyorsanız; rotanızı otel harici dalış okullarına çevirmenizde yarar var. Kıbrıs’ta Nautilus Scuba Diving School, Amphora Diving gibi pek çok dalış okulu mevcut ve şüphe yok ki işlerinde oldukça profesyonel, bir o kadar da başarılılar.

Dalış maliyetlerinin okullara ve etkinliklere göre değişiklik gösterdiğini de hatırlatmakta fayda var. Sizlere Kıbrıs’ta su altı dalışına dair ayrıntılı bilgiler sunmaya çalıştık. Umuyoruz, işinize yararlar ve bu harika deneyimi siz de yaşayabilirsiniz.