Kısaca Kıbrıs tarihi ve adası

Kıbrıs tarihi ve dahası

Kıbrıs üzerinde eski devirlerde Anadolu’nun bir parçası olarak ön plana çıkarılan Kıbrıs, günümüzde çok daha farklı dillerde ve seçeneklerde çıkıyor karşımıza. Özellikle suların yeryüzünde bazı adaları ve alanları kapatarak büyütmesi sonucunda oluşan bir ada olması, kendi içinde büyük bir özellik yaratıyor hem seyahat, hem de tarih için. Pek çok kazı yapılmış ve burada da orta doğu ile ilgili kültürel eserler her zaman bulunmuştur.

Kısaca Kıbrıs tarihi ve adası

Cilalı Taş Devrine Kadar Uzanan Bir Geçmiş

Adanın güneyinde yapılan kazılar ile ilgili olarak, M.Ö 9000 yıllarında bazı yapıtların bırakıldığı da görülmüş. Bu yüzden tarihi ta cilalı taş devrine kadar uzanıyor. Kıbrıs insanlarının yerleşiminin MÖ. 10000’li yılları bulduğunu düşünürsek, gerçekten de eski tarihlere pek çok sefer ulaşıyor. Bireysel güzellikler, kurumsal beklentiler ve dahası için, size dair yenilenmiş her bir seçeneği inceleyebilir, ön plana çıkarabilirsiniz.

Kısaca Kıbrıs tarihi ve adası

Kıbrıs üzerinde bilinen ilk sahibi Mısırlılardır. Ada daha sonra sırasıyla Hititlere, Asurlulara, Fenikelilera, Medlere, Roma ve Bizans İmparatorluğuna, Müslümanlara, Emevilere, İngilizlere, Latinlere, Osmanlılara, İngilizlere geçmiştir. Türkiye, garantör devlet olarak 20 temmuz 1974’te birinci, 14-16 Ağustos 1974’te de ikinci barış harekatını gerçekleştirmek mecburiyetinde kaldı. Bu yüzden sonrasında yaşanan olaylar ile birlikte kendi kendine gelmeye başladı ve ada tarihi daha da farklı şekillendi.

Kısaca Kıbrıs tarihi ve adası

Geleneksel güzelliklerin ve yenilikçi ihtiyaçların adına baktığımız zaman, karşımıza çıkarılan her bir fırsatın, ayrıntılı seçeneğin ve beklentinin bizlere ulaşması gerekiyor. Biz de size sitemiz üzerinde tarihi olarak daha güçlü, daha verimli ve daha yenilikçi bir artı sunmuş olacağız. Geç kalmayın ve bizimle birlikte sizler de sitemizde yer alan güncel blog yazılarımıza göz atmaya devam edin. Hem daha güçlü, hem de daha hızlı bir yapıda ilerleme kaydedebilirsiniz bu sayede.

Kısaca Kıbrıs tarihi ve adası