Kuzey Kıbrıs’ta Kültür ve Sanat

Kuzey Kıbrıs’ta Kültür ve Sanat

Türkî devletlerden biri olan Kuzey Kıbrıs’ta sanat ve kültür, hem yerli hem yabancı turistler tarafından önem verilen değerlerden biridir. Tiyatro sahnelerinden, el sanatlarına, halk danslarından güzel sanatlara kadar çeşitli alanlarda kültür ve sanat iklimi Kuzey Kıbrıs’ta oldukça sıcak esmektedir. Geziniz sonrasında Kıbrıs’ta konaklayabilmeniz için uygun Kıbrıs otelleri bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ta Kültür ve Sanat

Kuzey Kıbrıs’ta Klasik Müzik

Kıbrıs adasında Devlet Senfoni Orkestrası ve Korusu 1975 yılında kurulmuştur. Senfoni Orkestrası geleneksel olarak konserler vermektedir. Yılın belirli zamanlarında Kıbrıs adsaında müzik festivalleri düzenlenmektedir. Girne şehri, müzik festivalleri konusunda oldukça ileri bir düzeydedir. Bellapais Manastırı adeta bir Klasik Müzik Platformu olmaktadır ve pek çok uluslar arası sanatçılar buraya gelerek Klasik Müzik ziyafet vermektedirler. Kuzey Kıbrıs’ta popüler müzik, daha çok gençlerin dinlediği bir tarzdır.

Kuzey Kıbrıs'ta Kültür ve Sanat

İskele, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt ve Gazimağusa’da yılın belirli zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu birbirinden güzel festivallere yerli ve yabancı binlerce turist katılmaktadır. Birbirinden güzel ve şahane turistik kongre ve konser salonlarında bütün yıl boyunca çeşitli sanat ve kültür etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu çeşitli kültür ve sanat etkinliklerini Kıbrıs turlarından biriyle adaya giderek yakından takip edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs'ta Kültür ve Sanat

Güzel Sanatlar

Modern çağda güzel sanatlarla uğraşı 20. yüzyılın ortalarında başlamaktadır. Çağdaşlaşan eğitim sistemi vesilesiyle sanatta da hızlı bir gelişme yaşandığı görülmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sanatı ve sanatçıları global olarak sanat tarihinde yerlerini almışlardır. Birçok sanatçı, uluslar arası olarak sanatlarını başarılı bir şekilde icra etmektedirler. Heykel, resim, seramik, fotoğraf, şiir, edebiyat film ve karikatür sanat dallarında birçok başarı göstermişlerdir.

Kuzey Kıbrıs'ta Kültür ve Sanat

Türk Sanat Müziği ve Halk Müziği

Kıbrıs’ın Türk Halk Müziği kendine has gelişmiş yerel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda Anadolu Halk Müziği’nden de etkilenmişlerdir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin birço halk şarkısı bulunmaktadır. Devlet tarafından kurulan Türk Halk Müziği gurubu ve özel müzik gurupları ile günümzüde de hâlâ aktif olarak çeşitli etkinliklerde performanslarını sergilemektedirler. Devletin büyük çabaları sonucunda Klasik Türk Müziği’ne ilgi eskisinden daha fazla olmuştur. Çeşitli zaman dilimlerinde gerçekleştirilen Türk Sanat Müziği konserlerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı tarafından büyük bir ilgi gösterilmektedir. Uygun uçaklı Kıbrıs paketlerinden biriyle adaya giderek bu etkinliklere canlı tanık olabilirsiniz.